2022 Candidates for Athens, GA

Who’s running for office in Athens, GA in 2022? What do the candidates stand for? Let’s review the coming local, state and federal elections.

2022 Local Election Voter Guide
Check out APN’s local election voter guide!

Table of Contents

Democratic Primary
Republican Primary
Non-Partisan Local Election

Local Candidate Forums

Local Election and Statewide Primary: May 24, 2022

Democratic Primary

US Senate

Raphael Warnock
Tamara Johnson-Shealey
Jon McColumn

US House of Representatives, District 10

Phyllis Hatcher
Paul Walton
Jessica Fore
Tabitha Johnson-Green
Femi Oduwole

Governor

Stacey Abrams

Lieutenant Governor

Erick Allen
Charlie Bailey
Kwanza Hall
Jason Hayes
Derrick Jackson
R. Malik
Renitta Shannon
Tyrone Brooks, Jr
Tony Brown

Secretary of State

Bee Nguyen
John Eaves
Floyd Griffin
Dee Dawkins-Haigler
Michael Owens

Attorney General

Jen Jordan
Christian Wise Smith

Agriculture Commissioner

Winfred Dukes
Nakita Hemingway
Fred Swann

Insurance Commissioner

Janice Laws Robinson
Matthew Wilson
Raphael Baker

State School Superintendent

Jaha Howard
James Morrow, Jr.
Currey Hitchens
Alisha Searcy

Labor Commissioner

William Bodie, Jr.
Thomas Dean
Lester Jackson, III
Nicole Horn
Nadia Surrency

Public Service Commissioner, District 2

Patty Durand
Russell Edwards (campaign suspended)

Public Service Commissioner, District 3

Chandra Farley
Missy Moore
Shelia Edwards

State Senate, District 46

Andrew Ferguson

State Senate, District 47

Conolus Scott, Jr.

State House of Representatives, District 120

Mokah Jasmine Johnson

State House of Representatives, District 121

Jeff Auerbach

State House of Representatives, District 122

Spencer Frye

State House of Representatives, District 124

Kat Howkins

Solicitor General of Athens-Clarke County

Will Fleenor

Republican Primary

US Senate

Gary Black
Herschel Walker
Josh Clark
Kelvin King
Latham Saddler

US House of Representatives, District 10

Paul Broun
David Curry
Vernon Jones
Mitchell Swan
Timothy Barr
Marc McMain
Alan Sims
Mike Collins

Governor

Brian Kemp
Kandiss Taylor
David Perdue
Catherine Davis
Tom Williams

Lieutenant Governor

Mack McGregor
Butch Miller
Burt Jones
Jeanne Seaver

Secretary of State

Brad Raffensperger
Jody Hice
David Belle Isle
T.J. Hudson

Attorney General

Chris Carr
John Gordon

Agriculture Commissioner

Tyler Harper

Insurance Commissioner

John King
Patrick Witt
Ben Cowart

State School Superintendent

Richard Woods
John Barge

Labor Commissioner

Kartik Bhatt
Bruce Thompson
Mike Coan

Public Service Commissioner, District 2

Tim Echols

Public Service Commissioner, District 3

Fitz Johnson

State Senator, District 46

Bill Cowsert

State Senator, District 47

Frank Ginn
Charlie Chase
Ross Harvin

State House of Representatives, District 120

Houston Gaines

State House of Representatives, District 121

Marcus Wiedower

State House of Representatives, District 122

None

State House of Representatives, District 124

Trey Rhodes

Solicitor General of Athens-Clarke County

None

Local, Nonpartisan Election

Mayor

Kelly Girtz
Mara Zuniga
Pearl Hall
Fred Moorman
MyKeisha Ross
Bennie Coleman, III (officially withdrawn)

Commission, District 1

Patrick Davenport
Audrey Hughes

Commission, District 3

Tiffany Taylor
Asia Thomas

Commission, District 5

Jared Bailey
Dexter Fisher
Matt Pulver

Commission, District 7

Allen Jones
John Culpepper

Commission, District 9

Ovita Thornton

Board of Education, District 1

Heidi Hensley
James Alexander

Board of Education, District 3

Linda Davis

Board of Education, District 5

Tim Denson
Bernard Anderson (campaign suspended)

Board of Education, District 7

LaKeisha Gantt

Board of Education, District 9

Elder Johnson, IV
Mark Evans

Georgia Supreme Court, Seat 1

Shawn Ellen Lagrua

Georgia Supreme Court, Seat 2

Carla McMillian

Georgia Supreme Court, Seat 3

Verda Colvin
Veronica Brinson

Georgia Appeals Court, Seat 1

Anne Elizabeth Barnes

Georgia Appeals Court, Seat 2

Chris McFadden

Georgia Appeals Court, Seat 3

Trea Pipkin

Superior Court Judge, Seat 1

Lisa Lott

Superior Court Judge, Seat 2

Eric Norris

Soil and Water Conservation

Ray Rozier

For a more in-depth guide on the local and non-partisan election, check out APN’s voter guide here.

Local Candidate Forums

Help APN keep bringing you Georgia elections coverage!
Please consider becoming a member or giving a one-time donation via PayPal.